cgtc

       51st Southeastern International Conference on Combinatorics, 

       Graph Theory & Computing

       March 9-13, 2020

 

50yrbook

       DAILY SCHEDULE

                                                                       

Monday, March 9, 2020

8:00 a.m. Registration outside Grand Palm Room
9:00 a.m.

Conference Opening Session: Grand Palm Room (Rooms 1 & 3)

9:30 a.m. Patricia Hersh  
10:30 a.m.

COFFEE

  Sessions for Contributed Papers in Student Union, Florida Atlantic University
  1 2

3

4
     

Special Session:  Research by Women in Graph Theory and its Applications

Organizer:  Leslie Hogben

COFFEE/REFRESHMENTS

11:00 a.m. 1.      Couch 2.     Tian 3.     Trenk

  

11:20 a.m. 5.      Peart 6.    Tiemeyer 7.     Collins

 

11:40 a.m. 9.      Gilroy 10.  Yatauro 11.   Kingan

 

12:00 p.m.

Lunch (on your own)

2:00 p.m.  Patricia Hersh
3:00 p.m.

COFFEE

  1  2

 3

4
     

Special Session:   Research by Women in Graph Theory and its Applications

Organizer:  Leslie Hogben

COFFEE/REFRESHMENTS

3:20 p.m. 13.   Lorch 14.     Olejniczak         15.   Hogben 

     

3:40 p.m. 17.   Hammer 18.     Engbers
19.   Hogben

     

4:00 p.m. 21.    Bok 22.     Cone 23.   Flagg

     

4:20 p.m. 25.   Jedlickova 26.     Gould

27.   Reinhard   

 
4:40 p.m. 29.   Olsen  30.     Pfaltz 31.   Bjorkman

     

5:00 p.m. 33.   Osaye 34.     Fehribach 35.   Fererro

     

5:20 p.m. 37.   Kimura 38.     B. Servatius 39.   Anderson

    

5:40 p.m. 41.   O 42.     Wierman 43.   Mayer

    

6:00 p.m.

RECEPTION ON THE PATIO OF THE LIVE OAK PAVILION

 

Tuesday, March 10, 2020

8:00 a.m.

Registration outside Grand Palm Room

 

Sessions for Contributed Papers in  Student Union, Florida Atlantic University

 

1

2

3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

9:30 a.m.

  Pavol Hell

10:30 a.m.


COFFEE

 

 1

2

3

 

4

COFFEE/REFRESHMENTS

10:50 a.m. 57.    Byers 58.    59.    Driskell

 

      

11:10 a.m.

61.   Carrigan

62.    Su
63.    Meyerowitz

      

11:30 a.m.

65.   Guyer

66.    Myers
67.     Low

      

11:50 a.m.

69.   Gupta

70.    Che
71.     Gray

      

12:10 p.m.

73.   Driscoll

74.    Bickle

75.     

 

 

12:30 p.m.

 

ICA Executive Board Lunch (SE-43; Room 213)

2:00 p.m.

Pavol Hell  

3:00 p.m.


COFFEE

 

1

2 3 4
     

Special Session: Extremal Graph Theory

Organizer: Neal Bushaw

COFFEE/REFRESHMENTS

3:20 p.m.

77.     Abueida
78.     Das
79.   Bushaw

  

3:40 p.m.

81.     Sun 82.     Skyers 83.   Kritschgau

   

4:00 p.m.

85.     McGinn 
86.     Li/Potru
87.   Johnston

   

4:20 p.m.

89.     Freyberg
90.     Helbling 
91.   Geneson

   

4:40 p.m.

93.     Froncek
94.     Dowling 95.   Rombach

   

5:00 p.m.

97.     

98.    
99.  Alm

 

5:20 p.m.

101.   

102.   
103.     

 

5:40 p.m.

     

 

6:00 p.m.

RECEPTION: Sean Stein Pavilion, College of Business, Florida Atlantic University 

 

Wednesday, March 11, 2020

8:00 a.m.

Registration outside Grand Palm Room

 

Sessions for Contributed Papers in  Student Union, Florida Atlantic University

  1 2

3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

8:20 a.m.

105.   

106.     
107.      
   
8:40 a.m.

109.  Andrews

110.     Kaneko 111.      
     
9:00 a.m.


113.   Sprangel

114.     Holliday
   
9:30 a.m.

 Kai-Uwe Schmidt

10:30 a.m.

CONFERENCE PHOTO

10:40 a.m.


COFFEE

11:00 a.m.

TICA MEETING

12:30 a.m.

Lunch (on your own)

2:00 p.m.

Panos Pardalos  

3:00 p.m.


COFFEE

 

1

2 3 4

 

   

Special Session:   Research by Women in Graph Theory and its Applications

Organizer:  Leslie Hogben

COFFEE/REFRESHMENTS

3:20 p.m. 

134.   Paskowitz

135.    Ryan
136.   Khera
    
3:40 p.m. 

138.   Merz

139.    Noble
140.   Lorenzen  

    

4:00 p.m. 

142.   Alameda
143.    Murphy
144.   Jacob
    

4:20 p.m.

146.   Shahrokhi
147.    Lefmann
148.    
 

4:40 p.m.

150.   Prier
151.    Gil
152.   Bailey   
 
5:00 p.m.


154.   Heissan

155.     Blumenthal
156.   Jeffries 
    
5:20 p.m.


158. 

159.     
160.   DeDeo
     

5:40 p.m.

 162.   163.       164.         

6:00 p.m.

BANQUET: Delray Sands Resort, 2809 S Ocean Blvd, Highland Beach, FL 33487

 

Thursday, March 12, 2020

 

8:00 a.m.

Registration outside Grand Palm Room

 

Sessions for Contributed Papers in  Student Union, Florida Atlantic University

  1 2

 3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

8:20 a.m.

166.   

167.    Davenport 168.       
8:40 a.m.

170.   Kenepp

171.     Barrus
172.      Budzsisz    
9:00 a.m.

174.   Johnson/Yang 

175.    Lundberg  176.      Hayat    
9:30 a.m.

Pierre Baldi 

10:30 a.m.

COFFEE

 

 1

2

3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

10:50 a.m.

 178.  

 179.    Tranel 180.      Curran       
11:10 a.m.

182.    Bartz

183.     Harborth   184.     Reid        
11:30 a.m.

186.    Reiswig   

187.     Betten 188.      Soifer      
11:50 a.m.

190.    Hopkins

191.     Mukthineni 192.     
       
12:10 p.m.

 BUSES LEAVE FOR EXCURSION or LUNCH (on your own)

2:00 p.m.

 

5:00 p.m.

BUSES BEGIN RETURNING FROM EXCURSION

5:30 p.m.

 

5:30 p.m.

Informal party at the SCHMIDT FAMILY COMPLEX, FAU Campus

 

 

Friday, March 13, 2020

8:00 a.m.

Registration outside Grand Palm Room

 

Sessions for Contributed Papers in  Student Union, Florida Atlantic University

  1 2


3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

9:30 a.m.

  Pierre Baldi

10:30 a.m.

COFFEE

 

 1

2

3

4

COFFEE/REFRESHMENTS

10:50 a.m.

206.   

207.   Salehi 208.          
11:10 a.m.

210.    Butt

211.   
212.    Delgado      
11:30 a.m.

214.    H. Servatius

215.   
216.       
11:50 a.m.

218.    Wass

219.   Williamson 220.        
12:10 p.m.

222.    Blair

223.   Huerta

224.    

 

12:30

226.    H-Cruz

227.   Parida

228.    

 

12:50 p.m.

Lunch (on your own)

2:00 p.m.

 

7:30 p.m.

 SURVIVOR'S PARTY AT AARON MEYEROWITZ'S HOME!

Thank you!
We hope to see you again next year!  
March 8-12 2021